30 paź 2021

Opis Ambiwertyk

 Ambiwertyk to typ osobowości, który ulokowany jest pomiędzy ekstrawertykiem i introwertykiem. To ludzie, którzy są „pomiędzy” – dobrze się bawią w tłumie, ale lubią też zaszyć się w domu książką, potrafią być liderami i przewodzić w grupie, ale i wycofać się i stanąć z boku.


Autorem pojęcia ambiwersji jest Hans Eysenck, angielski psycholog, który był badaczem osobowości. Uważał on, że na osobowość wpływają czynniki genetyczne, za co został skrytykowany w świecie naukowym.

Ambiwertyk to ktoś pośrodku, kto nie potrafi dokładnie określić swojej osobowości. Nie jest ani zbyt otwarty, ani zamknięty, nosi w sobie cechy intro- i ekstrawertyka. „Ambi” pochodzi z łaciny i oznacza „oboje”, co dokładnie charakteryzuje ten typ osobowości.

Ambiwertyk to ktoś pomiędzy. To uniwersalny typ osobowości, który uważany jest za najbardziej stabilny emocjonalnie. Chętnie przebywa wśród ludzi, ale w pewnych sytuacjach zamyka się w sobie. Nie lubi zbyt dużego natężenia bodźców, woli wypoczywać w spokoju. Potrafi przejąć dowodzenie w grupie, ale świetnie też czuje się w sytuacji, gdy wykonuje czyjeś polecenia.

Cechy ambiwertyka:

1. otwarci, ale w pewnych sytuacjach zamykają się w sobie
2. lubią opowiadać, ale lubią też słuchać innych
3. chętnie spędzają czas wśród ludzi, ale cenią też samotność
4. nie lubią wychodzić ze swojej strefy komfortu
5. potrafią dostosować się do różnych sytuacji, są elastyczni
6. szybko nawiązują relacje – potrafią porozumieć się z ekstrawertykiem i z introwertykiem
7. są lubiani w towarzystwie

Elastyczność ambiwertyka

Ambiwertyk potrafi dopasować się do towarzystwa, w którym przebywa. Jeśli jest w gronie swoich najbliższych znajomych, czuje się bardzo swobodnie. Wtedy jest zrelaksowany, otwarty, może być duszą towarzystwa. Natomiast jeśli przebywa wśród obcych ludzi, zamyka się w sobie, raczej obserwuje niż dominuje.

W niektórych zawodach ambiwertycy wiodą prym, np. jako marketingowcy i sprzedawcy – wiedzą, kiedy wysłuchać klienta, a kiedy przejąć dowodzenie. Często są doceniani. Gdy czują się dobrze w jakiejś dziedzinie, chętnie prowadzą projekty i przejmują dowodzenie. Gdy jakaś materia nie interesuje ich szczególnie albo nie czują się w niej zbyt pewnie, oddają dowodzenie komuś

0 komentarze:

Prześlij komentarz